Bugün de Hacı Hasan Mahallesi'ndeyiz

İşte Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli'nin bütün mahallelerini tek tek dolaşıp muhtarları dinleyeceğiz. Mahallelerimizin eksikleri, problemleri ve mahalle sakinlerinin isteklerini muhtarlarımızdan dinleyip siz değerli okuyucularımıza ve kamuoyuna ulaştırmak için okunma veya site tıklanması kaygısı olmadan tamamen mahallelerimizin seslerini duyurmak adına başlıyoruz. 3’üncü Durağımız Hacı Hasan Mahallesi…

Haber albümü için resme tıklayın

İşte Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli'nin bütün mahallelerini tek tek dolaşıp muhtarları dinleyeceğiz. Mahallelerimizin eksikleri, problemleri ve mahalle sakinlerinin isteklerini muhtarlarımızdan dinleyip siz değerli okuyucularımıza ve kamuoyuna ulaştırmak için okunma veya site tıklanması kaygısı olmadan tamamen mahallelerimizin seslerini duyurmak adına başlıyoruz. 3’üncü Durağımız Hacı Hasan Mahallesi…

Gazete olarak muhtarlarla olan yolculuğumuz devam ediyor. Bugün 28 yılını işçi olarak TÜPRAŞ’ta çalışarak geçiren, 1957 yılında Sapanca’da dünyaya gelen 62 yaşındaki Muhtar Ömer Uzun ile birlikteyiz. İlk, orta ve lise öğrenimlerini İstanbul’da gördükten sonra 1982 yılında İzmit’e yerleşiyor. TÜPRAŞ’ta işe başlıyor ve tam 28 yılını orada çalışarak geçiriyor. 2008 yılında emekli olduktan sonra oğlunu İzmit Anadolu Meslek Lisesi’nin sanat okuluna yazdırıyor. Orada okul aile birliğine alınıyor ve tam 4 yıl Başkan yardımcısı olarak görev yapıyor.

“Herkesin Numarası Bende Var”

Muhtarlıkta 2’nci dönemine seçilen Ömer Uzun ilk adaylığını 2014 yılında mahalle halkının isteğiyle koyuyor. 51 oy farkla Hacı Hasan Mahallesine muhtar olarak seçiliyor. Kendisine ikinci seçimde farkı kaça çıkardığını soruyorum ve farkın tam 235 oy olduğunu söylüyor. Eğer halk kendisini 3’ncü dönemde de muhtar olarak görmek isterse aday olmak istediğini belirtiyor. Mahalleli ile arasının nasıl olduğunu soruyorum, “ bütün mahalle beni tanır sever. Herkesin numarası bende var. Bir evrak gelir kimin evrakı olursa olsun, yaşlısından gencine herkesi tanırım herkesin numarasını da bilirim. Hemen ararım evrakın geldi, ya gel kendin al derim ya da akşama gelirken ben getireyim derim. Yani mahalleliyle aramız gayet iyidir.” diyor. İlk dönem muhtarlığında çok işler yaptık diyor ve ekliyor, “ en basiti çok eski sokaklarımızı ve çocuk parkında ki spor aletlerimizi yeniledim. Benden önce çok kötü bir görüntüsü vardı sokakların ve çocuk parkının.” diye söylüyor.

8 Martta Kadınlara Hediyeler Alıp Dağıtıyor

Konuştukça enteresan ve hiç görmediğim ve daha önce duymadığım bir konuyu ele alıyoruz beraber. Öncelikle belirtmek isterim ki Ömer Uzun çok ince düşünceli bir mahalle muhtarı. Daha önce en azından İzmit’te kimsenin yapmadığı bir şey yapıyor kendisi, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde her sene kadınlarımıza hediyeler alıp dağıtıyor. Hem de tek tek, kapı kapı gezerek. Peki, soruyorum kendisine nedir bu olayın aslı, nereden esinlenerek yapmaya başladı böyle güzel ince bir hareketi diyorum ve anlatıyor Ömer Uzun, “TÜPRAŞ’ta Sendikacıyken 8 Martta kadınlara hediyeler dağıtırdık. Oradan kalan bir alışkanlık. Aslında bakmayın iyi de bir şey bu, mahallemde kim oturuyor bu sebeple hepsini tanıyorum.” ifadelerini kullanıyor.

“İsteklerimiz Hemen Oluyor”

Yeni dönemde seçilen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi ile ayrışmalarınız oluyor mu? Çatıştığınız, uzlaşamadığınız noktalar oluyor mu? diye bir soru yöneltiyorum ve cevap veriyor kendisi, “Büyükşehirle pek işimiz olmuyor. Ama biliyorum ki olduğu zaman sorunlarımıza çözüm bulurlar. Ancak Fatma Hanımla iki defa bir araya geldik. Kendisi çok değerli bir hanımefendi. Bizlere değer veriyor ve tabii bizlerde kendisine değer veriyoruz. Bunun dışında zaten her ay rutin toplantılarımız oluyor kendisiyle. Sağ olsunlar dediklerimiz hemen oluyor. Bir de muhtarlar masamız var, oraya isteklerimizi iletiyoruz ve hemen yapılıyor.” diyor.

“İki Aileyi Barıştırdım”

Son olarak kendisine, muhtarlık hayatınızda yaşadığınız ya da içine karıştığınız ilginç bir olay oldu mu? diye bir soru yöneltiyorum. Bir sürü olaya şahit oldum diyor ve ekliyor, “Mahalle baskınlarına polislerle birlikte bizlerde gidiyoruz. Birçok ilginç olaya şahit oluyorum bu sayede ancak her olayı anlatamıyoruz ne yazık ki. Ancak iki ayrı aileyi barıştırmak için aracı oldum ve beni sevip saydıkları için kırmadılar ve barıştılar. Beni bir abi bir baba olarak görüyorlar. Bu mahalle halkı beni sevip sayıyor. Bende onları seviyorum. Herkesin yardımına elimden geldiğince koşup el atmaya çalışıyorum ve böyle de devam edecek.” diyor ve sözlerini noktalıyor.

09 Ekim 2019 - Gündem

Muhabirler : Damla Balci , Tutku Nur Korkmaz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.