Cedit Mahallesi'nde Süreç Hızlanmalı

İşte Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli'nin bütün mahallelerini tek tek dolaşıp muhtarları dinleyeceğiz. Mahallelerimizin eksikleri, problemleri ve mahalle sakinlerinin isteklerini muhtarlarımızdan dinleyip siz değerli okuyucularımıza ve kamuoyuna ulaştırmak için okunma veya site tıklanması kaygısı olmadan tamamen mahallelerimizin seslerini duyurmak adına başlıyoruz. İlk Durağımız Cedit Mahallesi...

Haber albümü için resme tıklayın

Kamu kurumundan emekli, sendikacılık ve spor camiası içinde bulunan, Cedit Mahallesi yeni dönem seçilmiş muhtarı, Mehmet Nabi Keskin.

31 Mart yerel seçimlerinden sonra Cedit Mahallesi’ne muhtar olarak seçilen Nabi Keskin’in ilk muhtarlığı. Zorlu bir seçim döneminden çıktıktan sonra, kentsel dönüşüm için Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM)’den onay alan Türkiye çapındaki 3 mahalleden birine muhtar olarak seçildi.

“Muhtarlığı Kazandığımız Gün Siyaseti Cebimize Koyduk”

TBMM tarafından onay alan, meclis yasası ile çıkan kentsel dönüşüm sürecinde muhtarlığa gelen Keskin’i kentsel dönüşümün yavaşlığı oldukça zorluyor. “Normal şartlar altında kentsel dönüşüm için 5 yıllık bir süre verildi. Fakat 3.5 yıl oldu hala görüşmeler devam ediyor. Mesela bu yıl Cedit Mahallesi’nin yıkılmış olması gerekiyordu” diyor. Muhtarlığa bu konuyla ilgili her gün ortalama 300-400 kişinin geldiğini, sorular sorduğunu söyleyen Nabi Keskin, bu durumun kendisini oldukça zorladığının altını çiziyor.

Keskin’e İzmit Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile ilişkilerini soruyoruz, “Biz muhtarlığı kazandığımız gün siyaseti cebimize koyduk. İzmit Belediye Başkanı Fatma hanımla da, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir beyle de çalışmalarımız çok uyumlu ve çok keyifli bir şekilde ilerliyor” diyor.

Her 2 belediyeden de tek talebinin kentsel dönüşümün hızlandırılması olduğunu söyleyen Mehmet Nabi Keskin mahallenin yüzde 80’inin kentsel dönüşümü onayladığını belirtiyor ve “Geri kalan yüzde 20’lik kesim ikiye ayrılıyor, bir kısmı anlaşmaya varamadı, bir kısım hala görüşmedi bile” diye söylüyor.

“Burada Suriyeliler Rekor Sayıda”

Mahallenin ve yapılarının çok eski, yolların çok dar olduğundan bahseden Keskin, çevre kirliliğinin hat safhada olduğunun altını çiziyor. Bunun sebeplerini ise şu şekilde aktarıyor, “Mahallemizde rekor sayıda Suriyeli yaşıyor. Ayrıca bir o kadar da Roman var. Bunların birçoğu işsiz ya da yaptıkları işler mahalleliyi rahatsız ediyor.” Her iki belediye başkanının da bu konuda yardımcı olduklarından da söz ediyor Mehmet Nabi Keskin.

Cedit Mahallesi’nin çok fakir bir mahalle olduğunu ve alt gelirli kesimin burada toplandığını vurgulayan Keskin, Belediyenin, Kızılay’ın, Kaymakamlık ve Sosyal Yardım Birimi’nin bu konuda mahalleye çok yardımcı olduğunu söylüyor. Mahalle genel olarak alt gelirli, göçmen ve romanlardan oluştuğu için haliyle muhtarlıktan öncelikli istekler de ‘maddi’ istekler oluyor. Keskin bu konuyla ilgili olarak, “Mahalle tamamen ekonomik destek istiyor. Tek ve öncelikli istekleri bu. Yapıların eski olması dolayısı ile çatı ve duvar yenileme istekleri en başta geliyor” diyor.

Yolların düzenlenmesi ve asfalt dökülmesi gerektiğini söyleyen Mehmet Nabi Keskin ayrıca park alanlarının da çok kötü olduğunun altını çiziyor, arabaların gelişi güzel park etmesinden mahalle sakinleri gibi kendisi de oldukça rahatsız. Tüm bunların dışında Cedit Mahallesi’nde çocuklar için yalnızca 1 tane park olduğundan ve bunun yetersiz kaldığını söylüyor.

02 Ekim 2019 - Gündem

Muhabirler : Damla Balci , Tutku Nur Korkmaz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kocaelispor Bu Sezonu Nasıl Tamamlar?