Tarihi "Pembe Köşk" Restore Ediliyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesince, kentin önemli sembollerinden biri olan, 19. yüzyıl dönemine ait ve ismini binasının renginden alan Pembe Köşk, restore ediliyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesince, kentin önemli sembollerinden biri olan, 19. yüzyıl dönemine ait ve ismini binasının renginden alan Pembe Köşk, restore ediliyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, İzmit ilçesi Hacıhasan Mahallesi'nde bulunan köşkün ahşap kısmının, tarihi belgeler ışığında projelendirilerek aslına uygun olarak restore edilmesi için çalışma başlatıldığı bildirildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan projelerin bilimsel verilerden yararlanılarak oluşturulduğu aktarılan açıklamada, şu bilgiler paylaşıldı.

"Proje için arşiv belgeleri araştırıldı, dönemin mimari analizleri yapıldı. Köşkün projesi en ince ayrıntılarına kadar hesaplandı. Giyotin pencereli, ikinci katı dışa çıkmalı, eliböğründeli, kat silmeleri saçaklı, ön cephesi süslemeli olan köşkün restorasyonunda, bu mimari unsurlara dikkat edilecek. Tarihi köşk, bir bodrum, iki normal ve bir çatı katından oluşuyor. Yapının projelendirilmesi esnasında yapılan çalışmalar önemli bir ayrıntıyı ortaya çıkardı. Mevcut çatı katının geleneksel İzmit konut mimarisindeki her yan görülebilecek biçimde yapılmış, camlı çatı katının (cihannüma) değiştirilmesiyle bugünkü halini aldığı belirlendi. Bu nedenle orijinali bozularak çatı katına dönüştürülen cihannüma, restorasyonla tekrar eski haline kavuşacak."

27 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kocaelispor Bu Sezonu Nasıl Tamamlar?