Patates İthalatı Şirketinin Danışmanı Tarım Bakanımız Çıktı

Ülkemizde bugün alınan karar ile beraber patates ithalatı 200 bin tona kadar serbest bırakılmıştı. Üstelik bu ithalattan da vergi muaf tutulmuştu. Dünya’nın en büyük patates üreticisi ve ithalatçısı firmanın Orta Doğu danışmanının, Türkiye Cumhuriyeti Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli olduğu ortaya çıktı. Paramız Var Ki İthalat Yapıyoruz Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli‘yi vatandaş, ”Paramız var ki ithalat

Haber albümü için resme tıklayın

Ülkemizde bugün alınan karar ile beraber patates ithalatı 200 bin tona kadar serbest bırakılmıştı. Üstelik bu ithalattan da vergi muaf tutulmuştu. Dünya’nın en büyük patates üreticisi ve ithalatçısı firmanın Orta Doğu danışmanının, Türkiye Cumhuriyeti Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli olduğu ortaya çıktı.

Paramız Var Ki İthalat Yapıyoruz

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli‘yi vatandaş, ”Paramız var ki ithalat yapıyoruz.” sözleri ile tanımıştı. Aralık 2018’de yapılan bu açıklama, muhalefetin ”Saman ithal ediyoruz.” tepkisine bir cevap niteliği taşıyordu.

25 Şehirde Patates Üretimini Yasaklandı

Ülkemizde ani bir kararla patates üretimi yasaklandı. Tam 25 şehirde ve 140.000 dekar alanda patates dikimine devlet tarafından yasak getirildi. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer‘in konu ile ilgili verdiği soru önergesinin cevaı ise net oldu; hastalık. Patateslerde 5 adet hastalık tespit edildiği yazılan raporda, patates ekiminin yasaklandığı bölgelere diğer sebzelerin ekimi yapılırsa devletimiz tarafından destekleneceği bildirildi.

Muhalefet İkna Oldu Ama…

Verilen ayrıntılı rapor ile beraber patates fiyatları ülke gündeminden de muhalefetin gündeminden de düştü. Fakat günler geçtikçe patates üretimi talebi karşılayamadı. 11 Mart 2019 günü hükümet patates ithalini serbest bıraktı. 200 bin tona kadar patates ithali vergisiz olarak gerçekleştirilebilecek.

Orta Doğu Danışmanı Bizim Tarım Bakanı’mız Çıktı

Dünya’nın en büyük dondurulmuş patates üreticisi ve ithalatçısı olan McCain Foods‘un Orta Doğu danışmanı Bekir Pakdemirli olduğu öğrenildi. Sosyal medya hesabında da kariyer geçmişinde McCain Foods’u yazmış olan ve ağabeyi FETÖ üyeliğinden mahkum olan Pakdemirli’den konu ile ilgili henüz açıklama yapılmadı.

11 Mart 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.