“Yıkımı Haber Alır Almaz…”

Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından “taşınmaz kültür varlığı” olarak tescillenen şeker pancarı deposunun iş makinesiyle yıkılmasına ilişkin, “Yıkımı haber alır almaz gittiğimizde iş makinesi operatörü ve yıkan kişiler oradaydı. Bu binanın yıkılması için gereken izinleri aldığını söyleyen bir firmanın yetkilileri, ‘yıkın’ demiş. Bunlar da yapıyı yıkmışlar. Bize veya yetkililere sormamaları büyük

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman,Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından“taşınmaz kültür varlığı” olarak tescillenen şeker pancarı deposunun iş makinesiyle yıkılmasına ilişkin, “Yıkımı haber alır almaz gittiğimizde iş makinesi operatörü ve yıkan kişiler oradaydı. Bu binanın yıkılması için gereken izinleri aldığını söyleyen bir firmanın yetkilileri, ‘yıkın’ demiş. Bunlar da yapıyı yıkmışlar. Bize veya yetkililere sormamaları büyük hata.” dedi.

Kocaman, yaptığı açıklamada, cumartesi günü binanın yıkıldığını öğrendiklerinde çok üzüldüklerini söyledi.

Yaklaşık 50 yıllık geçmişi olan, 1990’lara kadar şeker pancarı deposu olarak kullanılan binanın Anıtlar Yüksek Kurulu kararıyla “taşınmaz kültür varlığı” olarak tescillendiğine dikkati çeken Kocaman, şöyle devam etti:

“Burası, çocukluğumuzdan beri bildiğimiz, şeker pancarı deposu olarak kullanılan bir binadır. Burayı Pancar Sanat Merkezi yapmak istiyorduk. Çünkü lokasyon ve binanın yapısı buna çok uygundu. Büyükşehir Belediyemizle de görüşmüştük.Buranın mülkiyeti Adapazarı Şeker Fabrikasına ait. Büyükşehir Belediyemiz ile şirket arasında bir kamulaştırma davası hali hazırda devam ediyor. Burası kamulaştırıldıktan sonra bize tahsis edilir ve daha sonra projeyi hayata geçiririz diye beklerken böyle talihsiz bir olay yaşandı.”

Kocaman,“Yıkanlar belli, yıktıranları da emniyet arıyor. Olayı öğrenir öğrenmez hemen Anıtlar Kuruluna, Büyükşehir Belediyesine ve emniyete haber verdik.Yıkımı haber alır almaz gittiğimizde iş makinesi operatörü ve yıkan kişiler oradaydı. Bu binanın yıkılması için gereken izinleri aldığını söyleyenbir firmanın yetkilileri ‘yıkın’ demişler. Bunlar da yapıyı yıkmışlar. Bize veya yetkililere sormamaları büyük hata. Bunlara ‘yıkın’ diyenler şimdi telefonlara cevap vermiyor ama emniyet takibini yapıyor. Tahkikat devam ediyor. Biz de konunun takipçisi olacağız. Bölge için çok kıymetli bir yapıydı, çok üzgünüz.” dedi.

15 Temmuz 2019 - Belediye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Eren -

Uyusturu kullanan ların en Gözde yeriydi orası milletin karısı kızı çolugu çocuğuda hemen önündeki yeşil alanda oyun parkında oturuyordu bu zamana kadar nerdeydiniz yıllardır harabe şekilde duruyordu şimdi mi aklınıza geldi tehooo

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Temmuz 12:00
01

Mert -

Ben orta okula gidiyordum çatı kiremitleri dökülmeye başlanmıştı bugün yaşım 34 çatı o günkü haliylen duruyordu devlet işleyişinin ne kadar hızlı olduğunun en güzel örneği

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Temmuz 12:00

Anket SAYIN OKUYUCUMUZ HABERİ DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ?