KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu Kocaeli'de "Türkiyesiz bir AB bizim için intihardır"

Kocaeli Sanayi Odası Şubat ayı Meclis Toplantısına konuk konuşmacı olarak katılan KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu konuşmasında " Türkiye'nin üyesi olmadığı Avrupa Birliği bizim için bulunmamız gereken bir yer değildir. Yunanistan'ın olduğu ama Türkiye'nin olmadığı bir Avrupa Birliğine girmek bizim için intihardır, bizi bitirirler." ifadelerini kullandı.

Kocaeli Sanayi Odası Şubat ayı Meclis Toplantısı konuk konuşmacılar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dişişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu'nun katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıya Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli  Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Soydabaş, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Nuh Zafer Cantürk,  Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Hacı Ali Mantar, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Gebze Ticaret Odası Başkanı Abdurrahman Aslantaş,  Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk ve meclis üyeleri katıldı.

"ANAVATANIMIZDAN ÖĞRENMEMİZ GEREKEN ÇOK DERS VAR"

Türkiye'nin global bir güç aktörü olduğunu ve Türkiye'den çok ders alınması getektiğini vurgulayan KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, "İlişkilerin en kutsalı ana yavru ilişkisidir. Yavru istediği kadar büyüsün ana için yavrusudur. Ana her zaman yavrusu için en güzelini ister ve en güzelini yapmaya çalışır. Yavru vatan KKTC'den selamlar. Kurucu Cumhurbaşkanı sayın Denktaş ile çalışma şerefine layık olduğum için Kıbrıs konusunda iddialı olduğumu söyleyebilirim. Yıllardır ambargolar altında ezdirilen izolasyon politikaları ile haksızlığa uğrayan Kıbrıs Türk halkının, bölgesel bir güç ve aktör olan ve bununda sınırlarını aşarak global bir aktör olan anavatanımızdan öğrenmemiz gereken çok ders olduğuna inanıyorum. Bu sadece sanayi konusunda değil, her konuda anavatanımızda gördüğümüz bir dinamizm var. Rekabet edebilirlik anlayışı ön plana çıkmış. Bunlar son derece önemli özellikler. Özellikle KKTC'de bu konularda daha fazla yol kat etmeye ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı. 

"ANAVATANIMIZLA EL ELE HAREKET ETMEK TEK İZLEYEBİLECEĞİMİZ YOL"

"Yıllardır anormal koşullarla, ambargolarla yaşadık. Uluslararası ilişkilerimiz ciddi bir şekilde darbelendiği, önümüzün kesildiği koşullarda ve içimize kapanık bir ortamda yaşama durumunda kaldık. Kendi dünyamızda yarattığımız realitelerin uluslararası realiteler olduğunu hatasına da vardık. Dolayısıyla artık bizim de kabuğumuzu yırtıp anavatanımızdan dersler çıkarmak, anavatanımızla el ele adım adım beraber hareket edebilmenin bizim tek izleyebileceğimiz yol olduğuna inanıyoruz."

"KKTC'NİN VARLIĞI ÇÖZÜMÜN ESASIDIR"

Kıbrıs sorunun çözümünün KKTC'nin varlığı olduğunu vurgulayan Ertuğruloğlu, "Ben her zaman Kıbrıs sorunu ifadesi değil de, Kıbrıs konusu ifadesini kullanmayı tercih etmişimdir. Çünkü Kıbrıs sorunu diye durursak, çözümsüzlükler yaşadığımızı ima etmiş oluruz. Dolayısıyla çözümsüzlükle yaşıyor. Bu nedenle de KKTC'nin varlığı çözümsüzlüğün bir sembolü haline geliyor. Halbuki işin gerçeği, KKTC'nin varlığı çözümün esasıdır. KKTC çözümün önündeki engel değildir, hiçbir zaman da olmadı. Eğer çözüme gidilecekse KKTC'nin kalbinden geçer. Kıbrıs sorununu bir tek cevabı vardır, Kıbrıs sorunu, Rum tarafının Kıbrıs Cumhuriyeti diye tanınıyor olmasıdır, sorun budur. Bunun çözümü de, KKTC'nin kabul edilmesi ve tanınmasıdır. Bunun anlamı nedir, Rum tarafının Kıbrıs Cumhuriyeti diye tanınıyor olmasına son vermek demektir." ifadelerini kullandı.

" TÜRKİYE'NİN OLMADIĞI BİR AVRUPA BİRLİĞİNE GİRMEK BİZİM İÇİN İNTİHARDIR"

Konuşmasının devamında Türkiye'nin üyesi olmadığı bir Avrupa Birliği'nin KKTC'nin bulunmamasu gerektiği bir yer olduğunu belirten Ertuğruloğlu şu ifadelere yer verdi "Avrupa Birliği ile ilgili çok eleştirisel düşünen ve konuşulan bir gerçek var. Avrupa Birliği'ne düşman olduğumuz için değil ama Avrupa Birliği'nin bize düşman olduğunu bildiğimiz için. Türkiye'nin üyesi olmadığı Avrupa Birliği bizim için bulunmamız gereken bir yer değildir. Yunanistan'ın olduğu ama Türkiye'nin olmadığı bir Avrupa Birliğine girmek bizim için intihardır, bizi bitirirler. Bizim gücümüz anavatamınız gücü kadardır. Eğer bizleri uluslararası camiada muhattap kabul eden birileri varsa bunun neden anavatanımızın gücüdür."

21 Şub 2024 - 12:51 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İşte Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İşte Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.