Ortalık karıştı; ÇED toplantısı yapılamadı

Kartepe Uzunbey Mahallesinde yapılması planlanan çelikhane ve haddehane projesinin ÇED toplantısı bölge halkının baskısı sonucu gerçekleştirilemedi.

+6
Haber albümü için resme tıklayın

Kartepe Uzunbey Mahallesi’nde Yıldız Demir Çelik San. A.Ş. tarafından çelikhane ve haddehane projesi için Kartepe Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkez’inde ÇED toplantısı düzenlendi. Toplantıya CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, CHP İl Başkanı Özgür Harun Yıldızlı, siyasi parti temsilcileri, mahalle muhtarları, çevre halkı, ÇED yetkilileri ve vatandaşlar katıldı. Bölge halkının tepkisi nedeniyle toplantı gerçekleştirilemedi. Normal şartlarda 17 Şubat’ta düzenlenmesi planlanan ÇED toplantısı yine bölge halkının tepkisi nedeniyle toplantı ertelenmişti. Söz konusu süreçte Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Büyükakın ve Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman da projeye olumlu bakmadıklarını ifade etmişti. Bölgede yaşayan vatandaşlar da sık sık bir araya gelerek tepkili olduklarını duyurmuştu. Firmanın tekrar talepte bulunması üzerine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ÇED toplantısı için 4 Ağustos tarihini vermişti.

Siz para kazanacaksınız diye biz neden ölüyoruz? Toplantının başladığı saatlerde çevik kuvvetleri kültür merkezinin önünde geniş güvenlik önlemleri alırken vatandaşlar ise toplantının yapılmasını istemedi. Zaman zaman gerginliğin yaşandığı toplantı bölge halkının tepkileri sonucu iptal edildi. Toplantı başladığı sırada ise tutanak tutturmak istemeyen bölge halkı ile ÇED Yetkililerinin önüne barikat kuran çevik ekipleri arasında arbede yaşandı. Salonda yaşanan gergin anlarda mahalle halkı “Artık kanser olmak istemiyoruz”, “Okul yapın bir şey yapmak istiyorsanız”, “Siz para kazanacaksınız diye biz neden ölüyoruz?” gibi cümleler kurarak yetkililere seslendi. ÇED şube müdürlüğü çalışanları tutanak tutmadan toplantıyı bitirerek salondan ayrıldı.

Siyasiler olumlu bakıyor Uzun zaman önce gündeme gelen ve ilk toplantısının geçtiğimiz 17 Şubat’ta düzenlenmesi planlanan ÇED toplantısı yine bölge halkının tepkisi nedeniyle toplantı ertelenmişti. Söz konusu süreçte Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Büyükakın ve Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman da projeye olumlu bakmadıklarını ifade etmiş ve bölgede yaşayan vatandaşlar da sık sık bir araya gelerek projenin iptal edilmesini istediklerini söylemişti. Firmanın tekrar talepte bulunması üzerine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ÇED toplantısı için 4 Ağustos tarihini verdi. Fakat yine halkın yoğun katılımı ve tepkisi sonucu toplantı gerçekleştirilemedi. 

04 Ağu 2022 - 13:17 - Gündem