Smart Solar'da işçilerin eylemi sonuca ulaştı

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bulunan Smart Solar fabrikasındaki işçiler, sendikal yetkinin tanınması ve işten çıkarılan arkadaşlarının işe geri alınması için başlatmış olduğu fabrika eylemini kazandı.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Smart Solar fabrikasında çalışan işçiler Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olmuştu. 500 kişinin istihdam edildiği fabrikada sendika, çoğunluğu sağlaması üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na başvurarak yetkiyi almıştı. Fabrika yönetiminin yetkiye itiraz etmesi üzerine fabrikada eylemler başlamış, bunun üzerine sendikaya üye olan birçok işçi işten atılmıştı.

KABUL EDİLDİ

Yaşanan gelişmelerin ardından bir işçi daha işten çıkarıldı. Bunun üzerine yaklaşık 350 işçi kendilerini fabrikaya kapatarak üretimi durdurdu. Direnişe fabrika dışından da destek geldi. Yapılan görüşmelerin sonucunda işgal akşam saatlerinde sona erdirildi. Patron ile yapılan görüşmede işten atılan işçilerin alınması ve sendikanın tanınması yönlü talepler kabul edildi.

'HİÇBİR GÜÇ ENGEL OLAMAZ!'

Direnişin ardından fabrika önünde işçilere seslenen Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Selçuk Çiftçi, “İşten atılan arkadaşımız bugün itibariyle işe dönmüştür. Bu saatten sonra bu fabrikada sendika üyelerine karşı sözlü ya da yazılı herhangi bir baskı olmayacak. Fala mesaiye kalmayı özgür iradenizle karar vereceksiniz. Smart Solar işçileri dün geceden bu yana göstermiş olduğu iradeyi saklı tutar ve üzerine koyarsa Birleşik Metal İş Sendikası ile birlikte bu fabrikanın avlusunda toplu sözleşme imzalamamıza, davullarla zurnalarla kutlamamıza hiçbir güç engel olamaz, olamayacak” dedi.

25 Haz 2022 - 19:07 - Gündem