Bakan Bilgin'den asgari ücrete zam açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den temmuzda yapılması beklenen maaş zamlarıyla ilgili önemli bir açıklama geldi. Bakan Bilgin, kamu çalışanlarına enflasyonun üzerinde zam yapacaklarını belirtirken asgari ücrete zam yapılıp yapılmayacağıyla ilgili soruyu da yanıtladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, merakla beklenen memur, emekli maaşları ve asgari ücretle ilgili önemli bir açıklama yaptı.

"Ekonomideki bütün gelişmeleri sosyal politikalarla desteklemeliyiz. 3600 ek göstergede temmuzda yapacağımız çalışmalar enflasyon karşısında nefes aldıracak.

Memurlara, gerçekleşen enflasyonun üzerinde sosyal koruma ilave zammı yapacağız. Kerim devlet adil devlettir. Kerim devlet koruyucu devlettir, cömert devlettir. Çalışanların alın terini koruyan devlettir.

Temmuzdan itibaren çalışan memurların değil, emekli olan kamu çalışanları 3600 ek gösterge ile koruduğumuz ilave haklar verdiğimiz gibi enflasyona karşı aynı oranlarda koruyucu sosyal düzenlemeyi onları da kapsayacak şekilde düzenleyeceğiz.

ASGARİ ÜCRETE ZAM VAR MI?

Emekli işçilerimizi de koruyacağız. Çalışan işçilerimizi de korumak bizim görevimizdir. İşçi sendikaları, işveren sendikalarıyla görüştüm, çalışmalarımız sürüyor. Önümüzdeki hafta başında ya da ortasında bunu da kamuoyuyla paylaşacağım. Türk devleti söz verdi, onları enflasyona ezdirmeyecek.

Asgari ücret konusunda da konuşan Bilgin, çalışmaların devam ettiğini belirterek "Görüşmeler sürüyor, önümüzdeki hafta açıklayacağız." dedi.

Bilgin, "Biz yüzde 50'nin üzerinde asgari ücreti artırdık. Aralık sonu yaptığımız güncelleme enflasyon nedeniyle unutuldu. Bunun işsizliğe neden olacağı iddia edildi ama öyle olmadı. Biz ekonomideki bütün gelişmeleri sosyal politikalarla destekledik." ifadelerini kullandı.

24 Haz 2022 - 17:24 - Ekonomi