Kocaeli Haber

Görünmek Mi? Olmak mı?

Serhat Yılmaz

Serhat Yılmaz

”Ya göründüğün gibi ol, ya olduğun gibi görün!” diyor Mevlana Celaleddin-i Rumi. Besbelli ki bıkmış usanmış dergahında çorba kaşıklamak için çevresinde dolanan iki yüzlülerden. Besbelli ki yalnızca günümüzün  sorunu değil yaltaklık, yalakalık. Tarihin her döneminde, her toplumda, insanlar başkalarının beklentilerine, taleplerine uyacak biçimde belirlemişler görüntülerini. Toplum ya da çevrenin egemeni nasıl davranılmasını, nasıl düşünülmesini, nasıl inanılmasını bekliyorsa, öyle davranır, öyle düşünür, öyle inanır görünmüşler. Tıpkı rüzgar gülleri gibiler. Rüzgarın estiği yana dönmüşler yüzlerini hep. Rüzgar döner, fırıldak döner misali… Onursuzca da olsa, çorba kazanına, nohut, bulgur, kömür torbalarına, haksız ihalelere, siyasi himayelere parmak kaldırma makineliğine kavuşturan en emin, en zahmetsiz yol…

Toplum olarak insan davranışlarını sınırlayan değerler geliştirmişizdir: Dürüstlük gibi, verilen sözde durmak gibi, sadakat gibi, onur gibi, dik duruş gibi, borcu ödemek gibi, saygı, sevgi, fedakarlık, hoşgörü, güvenilirlik… gibi!

Bu değerlere uygun davranılmasının insanlık için gerekli ve yararlı olduğuna inanırız ve gerektiği gibi yaşarız hayatı. Başkalarınında bu değerlere, bu kurallara uygun davranmasını bekleriz. Elbet başkaları da bizden bekler bunlara uymayı.  Bu değerlere uyulduğunda toplumdan kabul ve takdir görür insanlar.  Toplumun ya da egemenin beklentilerine ters düşüldüğünde ise dışlanma kaçınılmazdır. Bundan dolayıdır ki, insanlar, toplumda beklentilere uygun davranır gibi görünmeye çalışırlar ve buna azami özen gösterirler. Kurallara aykırılıkları, yamuklukları olabildiğince gözden uzakta yaparlar. Toplumu ya da önemsedikleri gücü, egemeni kandırmaya çalışırlar böylece. Sonuç olarak bu, olmak değil, yalnızca görünmektir.

Dünden bugüne dürüstlük ile ilgili biraz güzel söz paylaşmak istiyorum sizlere ;

-Dürüst insanın hem bedeni hem ruhu rahattır.

-İnsanların hem içi, hem de dışı temiz olmalıdır.

-Göründüğün gibi ol, olduğun gibi görün.

-Doğruluk dışındaki hiçbir düşünceyi, ne kafanızda ne de yüreğinizde yaşatın.

-Doğru insan, söyledikleri ile yaptıkları birbirini tutmamasından utanç duyar.

-Dürüstlük bir hazineye benzer, ortaya çıktığında taraftarları çoğalır;yalan ise gizli ateşe benzer, yanmaya başlayınca kötülükler ortaya çıkar.

-Doğruları korumaktan korkmayınız.

-Dürüstlük elmas gibidir, aydınlıkta daha çok parlar ve değeri daha çok belli olur.

-Beni kandırabilirsin ama, aslında kendini kandırıyorsun.

-Eğer dürüstsen zarar görmezsin.

-İyi ama, dürüst olmayandan uzak dur.

-Düz yol varken, eğri yola sapmak akıl karı değildir.

-Yalan bir yıl koşar, doğru onu bir anda geçer.

-Doğruluk, değeri her yerde aynı olan altın gibidir.

-Dünyada dürüst insanı kandırmaktan daha kolay bir şey yoktur.

-Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar.

-Bir yalan bin doğruyu yok edebilir.

-Dostlarınızın sizinle olmasını istiyorsanız, siyasi hayatınızda daima doğruluktan yana olun.

-Hesabı temiz olanın muhasebeden korkusu olmaz.

Bu ve buna benzer sözlere çokça örnekler verebiliriz dürüstlük ile alakalı yani bu durum bugünün değil geçmişten günümüze gelen bizlerdende yarınlara kadar aktarılmaya devam edecek bir sorun görüntüsü sergiliyor.

Bu nedenledir ki toplumu ve bireyleri kandırmak, her şeyden önce bunu yapanları küçültür oysa, güvenilmez kişi düzeyine düşürür. Güvenilmez kişi, kimseden  saygı görmez. İşe yaramazdır çünkü.

Olduğu gibi görünmek yerine kendisinden beklendiği gibi görünmeye çalışmak, insanın kendi kendisine yapabileceği en büyük kötülüklerdendir. Bundan dolayıdır ki göründüğümüz gibi olmayı öneriyor, Mevlana. Evet, ya olduğumuz gibi görünelim, ya da göründüğümüz gibi olalım. Toplumun ve egemen olanın bizden beklentileri her zaman hukuka ve ahlaka uygun olmayabilir. Örneğin kan davasına, töre cinayetlerine, dalkavukluğa, yalakalığa zorlanabiliriz. Birilerinin takdirini kazanmak için bu zorlamalara boyun eğmek sonuçta bizi de, çevremizi de, insanlığı da büyük zararlara uğratabilir. Böylesi haksız ve insanlık dışı taleplere karşı direnmek ve dürüst bir yaşam sürdürmektir en iyisi. İnsan olana yakışan, başkalarının beklediği gibi değil, doğru ve ahlaki bulduğu gibi davranmaktır. Biraz kıssadan hisse bu güzel günde bizlere iyi gelecektir düşüncesindeyim ve çuvaldızı kendimize batırmamız gerektiğide sanırım en makul olanıdır bizler için.

Sevgi, saygı ve hoşgörü ile kalın sağlıcakla…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.