Kocaeli Haber

Erdoğan ve Putin Görüşmesi Bitti

Erdoğan ve Putin Görüşmesi Bitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in, Soçi’de Devlet Başkanlığı Rezidansı’ndaki görüşmesi 2 saat 10 dakika sürdü. Ardından heyetler arası görüşmeye geçildi. İki lider ortak açıklama yaptı. Rusya Devlet Başkanı Putin “İlişkilerde, krizden önceki seviyeye ulaştık.” dedi “Geçen yıldan bu yana oluşan düşüşü telafi edeceğiz.” diye devam etti. Erdoğan ise “Suriye’de siyasi bir çözüm olmasında mutabıkız.” açıklamasında bulundu. Erdoğan, “Savunma sanayiinde atacağımız adımları önemsiyorum.” dedi.

PUTİN’İN AÇIKLAMALARI

Başta Suriye olmak üzere bölgesel konuları ele aldık.

İlişkilerde, krizden önceki seviyeye ulaştık. Geçen yıldan bu yana oluşan düşüşü telafi edeceğiz.

Erdoğan ile varmış olduğumuz anlaşma gereği Türkiye’den mahsullerin ithalatı tekrar başladı. Kalan sınırlandırmaların kaldırılmasına dair konuları bugün ele aldık.

Türk Akımı ve Nükleer santral projesini ele aldık.

İkili ticaretimiz yüzde 36 arttı

Bu şekilde çalışmalara devam edeceğiz.

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

Bu yıl içerisinde Rusya Federasyonunu 3. kez ziyaret ettim. Bugünkü ziyaretim vesilesiyle Putin ile 6. görüşmemizi gerçekleştirdik.

İlişkilerimizin derinleştirilmesi konusunda mutabık kaldık. Gerek yüzyüze gerekse telefon diplomasimiz yoğun bir şekilde devam ediyor.

EKONOMİK İLİŞKİLER

Siyasi ilişkilerimize paralel olarak ekonomik ilişkilerimizde yükseliş seyrine girdi. İkili ekonomik işbirliğimizin önündeki bütün engellerin kaldırılması için çalışmalarımız devam ediyor. Ekonomide son kısıtlamaların kaldırılmasını istiyoruz.

Domates, nar ve patlıcanın Rus pazarına girişi için alınan kararları memnuniyetle karşıladık.

İkili ticari hacmimiz geçen yılın aynı dönemine göre ciddi bir artışla, 15 milyar dolara ulaştı.

Evvelce 100 milyar dolar olarak açıkladığımız hedefimize ulaşmak için iş adamlarımızın önündeki vize de dahil olmak üzere tüm engelleri kaldırmamız gerekiyor. Vize muafiyeti rejiminin eski haline döndürülmesi bu noktada önem arz ediyor.

TÜRK AKIMI VE AKKUYU PROJELERİ

Bugünkü gündemimizde çok çok önemli Türk Akımı ve Akkuyu projeeri konusu ilerliyor, onun değerlendirmesini yaptık. Bu projelerin zamanında hayata geçirilmesine çok önem veriyoruz. Ülkemizi ilgilendiren boyutuyla da yakından ilgileniyoruz. Akkuyu’nun beton dökme törenini de önümüzdeki haftalarda gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Sayın Putin’in de programının el vermesi durumunda bu adımı beraber atmak istiyoruz.

2019 DÖNÜM NOKTASI OLACAK

Rusya ile kültür ve turizm alanında da eskisinden daha iyiye gitmek istiyoruz.

İlk 9 ayda 4 milyon Rus turist ülkemizi ziyaret etti. 2019 yılında Türkiye ve Rusya’da karşılıklı düzenlenecek kültür ve turizm yılı bu açıdan dönüm noktası olacak.

SURİYE KONUSU

Özellikle Suriye ihtilafına ilişkin son gelişmeleri değerlendirme fırsatını bulduk. Gelinen noktada siyasi çözüme odaklanabileceğimiz bir zemin oluştuğu hususunda mutabıkız.

Buna bağlı olarak Astana görüşmeleri ve şiddetin azaltılması konusuna önemli katkılar yaptık.

“SAVUNMA SANAYİİNDE ATACAĞIMIZ ADIMLARI ÖNEMSİYORUM”

Türkiye-Rusya ilişkilerinin çok ileri bir seviyeye geldiğini görmekten memnuniyet duyuyorum. Elbette bu seviyeyi yeterli bulmuyoruz. Ülkelerimizin ve halklarımızın her alanda daha yakın ve güçlü işbirliği içinde olması noktasında iki taraf da hemfikir. Özellikle de savunma sanayine yönelik müşterek atacağımız adımları çok önemsiyorum.

Savunma sanayiinde atacağımız adımları önemsiyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.