Kocaeli Haber

Doğu Marmara Fuarı’nda Çiftçiler Bilgilendirildi

Doğu Marmara Fuarı’nda Çiftçiler Bilgilendirildi

Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi tarafından bu yıl 2.si düzenlenen Doğu Marmara Tarım Fuarı’na ilgi yoğundu. Fuar’ı ziyaret eden çiftçiler gün içinde konferanslara katılarak tarım ve hayvancılık hakkında bilgi aldılar.

Büyükşehir’den çiftçiye 1 yılda 7 Milyon 309 bin TL destek

Kocaeli 2. Doğu Marmara Tarım Fuarı hafta sonunda da ziyaretçilerini ağırladı. Gün içinde birçok konferans ve tanıtımın olduğu Fuar’da çiftçiler merak ettikleri konular hakkında alanında uzman kişiler tarafından bilgilendirildi.  Türkiye’de gıda, tarım ve hayvancılık konusunda bilgiler veren Büyükşehir Belediyesi 1. Hukuk Müşaviri Avukat Necmi Özen, Büyükşehir Belediyesi olarak Kocaeli’de tarım ve hayvancılığa 1 yılda toplam 7 milyon 309 bin lira destekte bulunulduğunu, bu sayede önemli bir gelişme sağlandığını aktardı.

KÖYDEN KENTE GÖÇ

Türkiye’de gıda, tarım ve hayvancılık konusunda çiftçilere konferans veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 1. Hukuk Müşaviri Avukat Necmi Özen konuşmasında; “Türkiye’de nüfus sürekli artıyor ama buna oranla hayvancılık ve tarım üretimi giderek azalıyor. Geçmişten günümüze süregelen doğudan batıya göç ne yazık ki tarım arazilerinin boş kalmasına neden oldu. Köyden kente göçü engellememiz için özellikle merkezlerdeki yönetim anlayışını güçlendirmemiz gerekiyor. Köyde tarım yapan vatandaşı köyden başka kente değil, köyden merkez il ve ilçesine göç etmesini sağlamalıyız. Bu sayede köyden göçen vatandaş başka ile değil kendi toprağının olduğu yerde kalarak toprakla bağını kesmemiş olacak. Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda önemli ilerlemeler kazandık” dedi

TARIM VE HAYVANCILIĞA KATKI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin tarım ve hayvancılığa verdiği katkıya değinen Özen; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak 1 yılda toplam 7 milyon 309 bin lira destekte bulunduk. Bu yatırımlar sonrasında ilimizde hem büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısında hem de sera üretiminde büyük oranda artış oldu.

“ÇİFTÇİLERİMİZ TİCARİ KAYGIDAN DOLAYI YERLİ TOHUM KULLANMIYOR”

“Hayat tohumla başlar” diyen günün ikinci konuşmacısı Mısır Araştırma Endüstrisinden Ahmet Duman “Yerli tohum çeşitleri” hakkında bilgi verdi. Yerli tohumun önemine dikkat çeken Duman bitkisel ve hayvansal gıdalar da doğru ürünü seçmeliyiz doğru ürün için de doğru sistemi kullanmalıyız” şeklinde konuştu. Türk çiftçilerinin yerli tohumları tercih etmediğini ifade eden Duman, “Çiftçilerimiz ne yazık ki ticari kaygılar dolayısıyla ithal tohumu tercih ediyor” diyerek sitemini dile getirdi. Günün son konuşmasını yapan Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Halil Samet “Tıbbı aromatik bitkiler alternatif ürün olabilir mi?” konusunda çiftçilere konuşma yaptı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.