Kocaeli Haber

Darbeden Milli İradeye Giden Yolun Adı: “15 TEMMUZ”

Serhat Yılmaz

Serhat Yılmaz

15 Temmuz 2016 darbe girişiminin yıl dönümüne iki haftadan az bir süre kaldı. Türk siyasi tarihi son 57 yılda ikisi askeri, biri post modern, biri elektronik olmak üzere birçok darbe ve girişimine tanık olmuştuk.Fakat 15 Temmuz hain darbe girişimi halkın kararlı direnişiyle başarısız bir darbe girişimi oldu.Ve o günden bugüne dek arada geçen süre zarfında da bizlerin dünyaya ve uluslararası ilişkilere bakış açımızı başta olmak üzere eskiye dair birçok şeyi de değiştirdi.

Bu değişim sadece resmi politikalarımız bağlamında da değildi yalnızca ,sokaktaki x bir adamın bile fikrine başvurduğumuzda onunda bakış açısında bu değişim mevcuttur.Oysa bugüne kadar halkların, özellikle “cahil” damgası vurulmuş gelişmekte olan ülke halklarının günlük sorunlarına öncelik verdiği, uluslararası ilişkiler ve ülkelerinin dış politikaları bir yana, darbelere bile ilgisiz kaldığı söylenegelirdi ki bu yaklaşım ülkelerin birçoğunda geçerliliğini hala korumaktadır.

Bu açıdan değerlendirildiğinde, 15 Temmuz’un ortaya çıkardığı gerçeklerden biri halkımızın siyasi konularda yüksek bir bilinç düzeyine ulaşmış oluşudur. Darbeye direnişi muhakkak ki halkın büyük çoğunluğunun destek verdiği Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın meydanlara çağrısı tetikledi kuşkusuz.Ama gel gelelim bu direnişi tümüyle de lidere sadakat diye yorumlayarak tümüyle bu çağrıya bağlamak geçmişte darbe süreçlerini yaşamış ve ne demek olduğunu bilenlerin vatan ve devlet müdafaası duygusu  ile sokağa inmiş olmalarına haksızlık olur.Siyasi görüşü ne olursa olsun, AK Partili olsun yada olmasın, bu ülke halkının çoğunluğunun darbelere karşı olduğuna ve arkasında durduklarını gördüklerinde dost bildiği ülkelerle köprülerin atılmasına bile destek vereceğine inanıyorum.

Başta ABD olmak üzere bazı büyük Batı Avrupa ülkelerinin 15 Temmuz’un arkasında oldukları sır değil bunu anlamakta zor değil. Aradan geçen bir yıla yakın süre içinde savundukları demokrasiye karşı suç teşkil eden bu darbe girişimine karşı kararlı bir tutum takınmadıkları gibi, darbecilere ve sempatizanlarına kol kanat gerdikleri de çok açık ve net bir şekilde görülüyor. 15 Temmuz’un değiştirdiği şeylerden biri, belki en önemlisi darbeye hükümetleri ve medyalarıyla verdikleri bu açık destek. Öyle sanıyorum ki Batı medyasının böylesine ilkesizce yalpalamasının nedeni 15 Temmuz’un başarıya ulaşmamış olması. 15 Temmuz darbe girişimi, 12 Eylül gibi gerçekleşseydi, Batılı dostlarımız bir yandan askeri darbeden duydukları kaygıları, öte yandan da demokrasinin kısa sürede yeniden tesis edileceği hususunda darbeci askerlere olan inançlarını dile getireceklerdi.

Batı medyası ve özellikle demokrat geçinen saygın ! Gazeteleri de darbeye karşı Erdoğan değil, darbe karşıtlığı üzerinden yazıp çizme fırsatını bulacak, bu yayınlar da haliyle Türkiye’deki demokratlar tarafından alkışlanacağı bu bir gerçek. Kabul etmek gerekir ki 15 Temmuz’un başarısız olması, Türkiye’deki demokratların Batının sadece hükümetlerine değil medyalarına karşı da konumlanmasına yol açtı.

Geçmişi gözden geçirelim ne yazık ki Amerika’nın komünizmle olan mücadelesinin faturasını Türkiye son derece ağır ödedi. 12 Eylül rejiminin başta Diyarbakır’da olmak üzere cezaevlerinde uyguladığı işkenceleri, Kenan Evren’in deyimiyle bir Sağ’dan, bir Sol’dan infaz edilen idam cezalarını bir yana bırakırsak, demokrasi ve özgürlük alanındaki kazanımlarımızı yok eden anayasasını kabul edilebilir ölçüde demokratikleştirmek bile yıllarımıza mal oldu. Üzerinden 35 yıl geçti ama yeni bir sivil anayasaya hala gereksinim duyuyoruz.

15 Temmuz hain darbe girişiminin sene-i devriyesine yaklaştığımız bu günlerde yüce Allah’tan bu millete, bu devlete darbeci zihniyetle olabilecek hain planlarla bir daha karşılaşmamayı ve bugünkünden daha güçlü, şuurlu milli birlik ve beraberliği sağlamasını temenni ederim.

Hoşgörü saygı, sevgi ve kardeşlik duygusu ile kalın sağlıcakla…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.