Kocaeli Haber

BİLGE BAŞKAN, ERDEMLİ MECLİS, EHÎL YARGI..!

Nurettin YİĞİT

Nurettin YİĞİT

BİLGE BAŞKAN, ERDEMLİ MECLİS, EHÎL YARGI..!

Vakti zamanında, bir düzine koyun, bir köyü beslerdi. Bir düzine koyunu da bir çoban yönetirdi. Bu çobanı da, bir ağa bulur ve ayin ederdi. Fakat ağayı, bir değil bin köy seçemez ve değiştiremezdi.  Çünkü ağalık baba yadigârıydı ve anneden ağa olarak doğulurdu. Gel zaman git zaman, ağa çobanı seçmeye devam etti fakat çoban ağayla ortak olup artık koyunlarla sadece ağayı besler hale geldiler.Nihayet bir gün ahali aç ve açıkta kaldılar. Sonrasında isyan edip içlerinden birisini işin başına han eylediler, pardon başkan eylediler.

Başkan da bilgece davranıp, herkese çobanlık öğretti ve halk kendi koyun sürüleriyle uğraşarak bereket buldular, sonunda çoluk çocuğuyla mutlu ve bahtiyar oldular.

İşte, Ey Ahali! Mesele bu kadar basit aslında;

Bilge Başkan, kimseye balık vermez fakat herkese oltayı nasıl kullanacağını öğretir!Bilge Başkan, hayatının sonuna kadar her bilgeçe danışır, istişare eder fakat tek başına karar vermez!Bilge Başkan, dava ve idealine başkasını sevindirmek adına sırt çevirmez fakat hedefi büyülterek her zaman daha ileriye kilitlenir!Bilge Başkan, maddi ve manevi hazineleri biriktirdikçe değil fakat ihtiyaç ehline dağıtıp paylaştıkça, çoğalıp eşitliği sağlayacağına inanır!Bilge Başkan, teb’asının tek bir ferdini dahi hor görüp kibirlenmez fakat kırılan gönülleri tevazu ve saygıyla kazanır!Bilge Başkan, meselelerine bilgi ehlini ortak eder fakat sataşma ve münakaşadan payına düşeni dinler cömertçe arkasına yaslanır!Bilge Başkan, adil ve eşit davranır fakat adaletten düşmanının da hakkına sabırla katlanır!Bilge Başkan, milletinin her meselesini önemser fakat yetim ve gurebanın hakkına göz dikenlerin de ensesine yaslanır!Bilge Başkan, ülkeleri değil gönülleri fetheder fakat halkını da kalkındırıp ihtiyaç duyulan gelişimi her zaman farkeder!Bilge Başkan, yönetici kadrosu ve halkını şefkatle kucaklar fakat hataları affettiği gibi ihaneti ise asla affetmez!Bilge Başkan, halkına güven vererek sevgisini kazanır fakat halkına onların sevmediğini dayatmakla kendi erdem ve kıymetini de kaybetmez!Bilge Başkan, egemenlik gücünü, halkın değerlerinden alır fakat yönetimi ve yöneticiyi değersizleştiren hiçbir organik bağa müsaade etmez!Bilge Başkan, kendi hayat felsefesiyle yaşar fakat hikmet ve felsefeyi bizatihi kendi dünyasına sıkıştırıp sınırlandırmaz!Bilge Başkan, yeni nesillere aydınlık ve renkli baharlar hazırlar fakat ne yazın sıcağından ne kışın fırtınasından ve ne de güzün hâzânından içerlenip kabuğuna çekilmez!Bilge Başkan, bin düşünür bir karar verir fakat kusur ve kederini de paylaşarak metanet ve erdemini indirmez!İşte, böyle bir bilge Başkan ile erdemli bir Meclis ve böyle erdemli bir Meclis ve Başkan ile de işini hakkıyla yerine getiren Ehil bir Yargı seçilebilir kanısındayım Değerli Dostlar!Ruhen ve bedenen sağlıcakla kalın,Hafta boyu güzellikleri benliğinizde toparlayın!

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Şerif mintaș dedi ki:

    Allah razı olsun. Emeğinize ve yüreğinize sağlık çok güzel ve faydalı bir yazı olmuş…

  2. Song Le dedi ki:

    Hoca dediklerinin yarisi bizim bilge baskana uyuyor:)

  3. Eyyubi dedi ki:

    Kişisel değil ama malum Başkanlık yeni bir şey..Potansiyeli taşıyan büyüklerimiz için toplum olarak kriterler getirelim seçimden önce bence.. Sonuç olarak BİR TANE BAŞKANIMIZ OLACAK, O DA PARTİLİ DE OLSA İKTİDAR+MUHALEFET HEPİMİZİN BAŞKANI OLMAYA GAYRET ETSİN DERİM!

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.