Kocaeli Haber

Başpehlivan Belli Oldu

Başpehlivan Belli Oldu

Edirne’de bu yıl Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 657’ncisi düzenleniyor. Yarı finale kalan isimler Ali Gürbüz, Şaban Yılmaz, Orhan Okulu ve Serhat Balcı oldu. Ali Gürbüz ile Şaban Yılmaz eşleşirken Orhan Okulu ile Serhat Balcı karşı karşıya geldi. Finale yükselen isimler Şaban Yılmaz ve Orhan Okulu oldu.

BAŞPEHLİVAN KİM OLDU?

657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde finale Şaban Yılmaz ve Orhan Okulu kaldı. Tarihi güreşte Başpehlivan Orhan Okulu oldu.

ALTIN KEMERİ BELİNE TAKTI

Sarayiçi Er Meydanı’nda düzenlenen 657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanlık final mücadelesi büyük bir çekişmeye sahne oldu.

Rakibi Şaban Yılmaz’ı yenen Orhan Okulu, 3 yıl aradan sonra tekrar altın kemeri beline taktı.

2005 yılı başpehlivanı Şaban Yılmaz, Serhat Gökmen, Ali Altun, Ünal Karaman, Faruk Akkoyun, Ali Gürbüz’ü, 2015 yılı başpehlivanı Orhan Okulu da Kaan Kaya, Hasan Cengiz, Nedim Gürel, Hüseyin Gümüşalan, Serhat Balcı’yı yenerek finale adını yazdırdı.

HEDEFİNİ AÇIKLADI

Başpehlivan Orhan Okulu, finalden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada kendisini destekleyenlere teşekkür etti.

Altın kemeri Antalya’ya götürmekten dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Okulu, “Hedefim 3 kez üst üste altın kemeri alarak, kemerin sürekli sahibi olmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

BAŞPEHLİVANA 46 BİN LİRA ÖDÜL

Edirne Belediyesi’nce 657’nci Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Başpehlivanı olan güreşçiye 46 bin lira para ödülü verilecek. Kırkpınar’da dereceye girecek olan pehlivanlara toplamda 260 bin 400 lira para ödülü dağıtılacak. Başpehlivanlık güreşlerinde ikinci olacak pehlivan 28 bin lira, üçüncü olacak 2 pehlivan da 14’er bin lira para ödülü kazanacak. 657’nci Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde mücadele edecek olan Başpehlivanlara bin 300 lira, Başaltı pehlivanlarına bin lira, Büyük Orta Pehlivanlarına 650 lira, Küçük Orta Büyük Boy, Küçük Orta Küçük Boy, Deste Büyük Boy, Deste Orta Boy, Deste Küçük Boy Pehlivanlara 400 lira, Ayak Boyu, Tozkoparan, Teşvik 2, Teşvik 1, Minik 2 ve Minik 1 Pehlivanlara 300 lira net yolluk ücreti ödenecek. Ayrıca yükselecekleri her tur için; Başpehlivanlar 80 lira, Başaltı Pehlivanları 60 lira, Büyük Orta Pehlivanları 45 lira, Küçük Orta Büyük Boy ve Küçük Orta Küçük Boy Pehlivanlarına 40 lira, Deste Büyük Boy, Deste Orta Boy, Deste Küçük Boy, Ayak Boyu, Tozkoparan, Teşvik 2, Teşvik 1, Minik 2 ve Minik 1 Pehlivanları 35 lira tur ücreti alacak.

GEÇEN YILIN BAŞPEHLİVANI ÇEYREK FİNALDE ELENDİ

657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde son başpehlivan İsmail Balaban, çeyrek finalde Ali Gürbüz’e yenilerek, organizasyona veda etti.

Sarayiçi Er Meydanı’nda yapılan organizasyonda, İsmail Erkal, Mehmet Yeşil Yeşil ve Osman Aynur’u yenen İsmail Balaban ile Recep Taslak, İsmail Koç ve Recep Kara’yı mağlup eden Ali Gürbüz çeyrek finalde eşleşti. Erken final olarak değerlendirilen karşılaşma, güreşseverlerin en fazla ilgi gösterdiği maç oldu.

Zorlu rakiplerini yenerek çeyrek finale ulaşan İsmail Balaban’ın müsabakanın ilk dakikalarında rakibini kasnağından tutarak çevirmesi tribünlerden büyük alkış aldı. Karşılaşma yüksek tempoda geçti. Ali Gürbüz, sık sık iç kasnaktan yakalamak için dalma denemeleri yapan İsmail Balaban’ın bu güreş oyununu bozmak için mücadele verdi.

Normal sürede kazanan olmayınca, puanlama bölümüne geçildi. Ali Gürbüz’e pasif güreştiği gerekçesiyle iki ihtar verildi. İsmail Balaban’ın sık sık paça kazık denemesinde bir boşluğunu yakaladığı rakibinden puan alan Ali Gürbüz, yarı finale yükseldi. Son başpehlivan Balaban, yenilmesi sonrası gözyaşlarına hakim olamadı.

Kura çekimi sonrası diğer çeyrek final eşleşmeleri Orhan Okulu-Hüseyin Gümüşalan, Faruk Akkoyun-Şaban Yılmaz, Serhat Balcı-Fatih Atlı şeklinde oldu.

Orhan Okulu ile Hüseyin Gümüşalan’la arasındaki güreş kısa sürdü. Yaklaşık 5 dakika süren güreşte iç kazık ters paçayla rakibini yenen Orhan Okulu, yarı finale adını yazdırdı.

Şaban Yılmaz ile Faruk Akkoyun arasında geçen müsabakaya Akkoyun’un sakatlanması nedeniyle ara verildi. Aranın ardından Faruk Akkoyun’un güreşemeyeceğini belirtmesi sonrası Şaban Yılmaz galip sayıldı.

Fatih Atlı ve Serhat Balcı arasındaki güreş ise puanlama bölümüne uzadı. Bu bölümde Serhat Balcı rakibini açık düşürdü. “Göbeği yıldızı gören” Fatih Atlı yenildi ve Serhat Balcı yarı finale çıktı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.