İşte Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber

15 Temmuz Her Şeyi Planladılar

Enver Everdi

Enver Everdi

Sıradan bir gün

Sıcak bir yaz günü kimileri tatilde kimileri işte saatler sonra yaşanacaklardan habersiz hayat telaşında koşuşturmasında.  40 senedir ülkenin iliklerine kadar işleyen yapı, harekete geçmek için tüm hazırlıklarını tamamlamış ve işaret bekliyor.

Planlar hazır önce Erdoğan ele geçirilecek normal bir ele geçirilme değil altınlarla paralarla tüm ailesiyle kaçıyordu denilecek. Halka iyi olmuş iyi ki müdahale etmişler dedirtilecek. İşte tam bu noktada saat 17.00 sularında operasyonlar başlıyor. Darbe yapmak üzere olan rütbeli subaylar gözaltına alınıyor.  Kamudan 150000 kişi gözaltına alınıyor. Ülke bir anda hareketleniyor Türkiye’nin her yerinde operasyonlar,gözaltılar tutuklamalar sıradan bir yaz günü herşey farklılaşıyor. Saat 20.00 de Başbakan Binali Yıldırım açıklama yapıyor. Darbe yapmaya hazırlanan örgüte karşı devlet harekete geçmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan dan ilk açıklama; ‘’Benim için gönderilecek olan suikast timi de dahil olmak üzere ülkemizin birliğine kast edenler yakalandı. Bu örgüte ve darbeye destek verenler en ağır cezaları alacak.’’

Saat 22.30 yapılan açıklamaların ardından ülke genelinde operasyonların devam ettiği Türkiye’nin büyük bir tehlike atlattığı yarın herşeyin daha iyi olacağı vurgulanıyor. Televizyon karşısında hayretle gelişmeleri izleyen vatandaş peşpeşe gelen açıklamaların ardından saat 23.00 gibi gündemin  de yumuşamasıyla normal hayatına devam ediyor. Evet 15 Temmuz 2016 da yaşananların özeti bu şekilde ülkemiz büyük bir tehlikeyi ucuz atlattı.

Senaryo bir gün

15 Temmuz 2016, ailesi ile tatil yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan saat 11.00 de acil tolantı çağrısı yapar. Hulisi Akar başkanlığında askerleri toplar ve bir darbe hazırlığı yapın büyük bir senaryoyu hayata geçireceğiz der ve Hulisi Akar tamam ben kaçırılmış gibi yapayım, boğazıma kemer bağlatayım,  Ömer Halis Demir ben de Paşayı vurayım sonra kendimi öldürteyim der. Erol Olçak Tayyip Erdoğanın yakın arkadaşı olması hasabiyle inandırıcı olsun efendim boğaz köprüsünde kendimi öldürteyim hatta daha da inandırıcı olması için oğlum Abdullah Tayyip onuda feda edeyim der . Planlar yapılır ve harekete geçilir. Günün sonunda mükemmel planı başarıya ulaşan en yakın arkadaşları da dahil birçok kişiyi feda eden ve planı tutan Recep Tayyip Erdoğan mutlu bir şekilde hayatına devam eder. 15 Temmuz 2016’da yaşanananların özeti  ülkemiz büyük bir tehlikeyi ucuz atlattı.

Olağanüstü bir gün

Saat 21.30 telefonum çalıyor arayan sevdiğim bir kardeşim telefonu açıyorum abi darbe oluyormuş diyor oğlum bak git akşam akşam dalgamı geçiyorsun diyorum. Yok abi diyor darbe oluyor. Kapat telefonu dalga geçme diyorum. Yanımda Ankara’dan misafirim var. Kendisi daha önce darbeleri görmüş benim gördüğüm iki darbe var birini yaşım itibari ile hatırlayamayacağım 1980 darbesi diğeri 28 Şubat post modern darbe. Bu saatte darbe mi olur. E tabi darbenin bir saati olması lazım darbe için makbul saatler gece 3 bu saatten  önce darbe yapılmaz. Evet hazırlıklarını ve planlarını tamamlayan hain örgüt harekete geçiyor. Bir telefon daha alıyorum darbe oluyor. Misafiri eve bırakıyorum. Sıradan bir yaz günü akşam saatlerinde kabusa dönmeye başlıyor. Köprüler kapatılmış. Her yer de askerler var. Cumhurbaşkanı Erdoğan dan haber alınamıyor. Planlar tıkır tıkır işliyor. Darbeye sevinenler arayıp gördüdüz mü sıra size geldi diyenler,bankamatiklere koşanlar  market ve benzinliklerde kuyruk olanlar bu hengamede hala inanmak istemiyorum ama gerçekten ülkeyi  gözden çıkarmışlar ve ülkemizin kalbini sökmeye geliyorlar. Alıştığımız darbeler gibi değil geç saatte başlamadı. Bundan öncekiler gibi de değil. Saat 22.15, köprülerin kapatıldığı ve ülkede tuhaf bir durumun olduğu televizyonlara düşüyor.  Herkes şaşkın sevinenler üzülenler inananlar inanmayanlar herşey birbirine karışmış. Trt de açıklama Yurtta sulh cihanda sulh diyerek yönetime el koyduk açıklaması yapılıyor. Saat 23.00 civarında Binali Yıldırımdan açıklama geliyor ve bir kalkışmayla karşı karşıyayız. Evet artık bir darbe girişiminin olduğu kesinleşiyor. Saat 23.15 sularında Cumhurbaşkanı Erdoğan telefondan bir telev izyona bağlanarak millete çağrı yapıyor ve direnin diyor. Hayattayım bende geliyorum hep birlikte direneğiz ve bunu engelleyeceğiz. Çağrısı karşılık bulmuyor kimse sıcak yatağını çocuklarını bırakıp meydanlara inmiyor hain örgüt planın tıkır tıkır işletiyor.Rabbimin de yardımıyla böyle olmuyor. Cumhurbaşkanın çağrısından sonra ve daha bu çağrı olmadan sokağa çıkan insanlar var. Ülke olmazsa bunlar başarılı olursa sıcak yatak da çocuk da olmaz diyen yiğit Anadolu insanları.

Akın Akın Geliyorlar

Diğer darbelerden farklı kendi insanlarına gözü kara bir şekilde kurşun sıkıyorlar. Kendi polislerini bombalıyorlar. Ama ok yaydan çıktı bombayı kurşunu takan kim ölümü öldüren yiğit Anadolu insanı kararını vermiş durduracak bu hainleri. Milyonlar sokağa dökülüyor askere direniyor mermiye kafa atıyor. Herşeyden önemlisi bir inanç ve irade ortaya koyuyor ben getirdim, gönderilecekse ben gönderirim darbeyle yaptırmam diyor. Saat 00.30, insanlar sokakta özellikle büyükşehirlerde ciddi çatışmalar yaşanıyor. Bir kesim darbenin başarılı olduğuna çoktan inanmış. Sabah saatlerine kadar çatışmalar açıklamalar devam ediyor. Ailem Ankara’da, onlarla konuşuyorum. Jetler Ankara semalarını birbirine katıyor. Halkı korkutmak ve sindirmek için ellerinden geleni yapıyorlar ama ne mümkün İsatnbul Büyükşehir Belediyesinin önünde abdest alıp şehadete yürüyenler. Ülkesinin geleceği için öleceğini bile bile hain paşayı gözünü kırpmadan vuran Ömer Halisdemirler . Tankların önüne geçenler herşeyi geride bırakıp ölüme yürüyen boğaz köpeüsündeki o yiğit ve korkusuz adamlar. 15 Temmuz 2016 da yaşananların özeti

Kendinden Başka Hiçbir Şey Düşünmeyenler

Evet o gün yaşananlar 251 şehit binlerce gazi siz basite indirgemeye çalışsanız da destanları kıt aklınızca karşılaştırmaya ve yemeye çalışsanız da bu millet kendi destanlarını yazmaya devam edecek. İstanbulu alırken yazdı, Kurtuluş Savaşı’nda yazdı, Çanakkale’de yazdı ve 15 Temmuz’da yazdı. Siz bu destanların hiçbirinde yoktunuz. Bu işe parti o bu meselesi olarak bakmayan ve millet refleksi gösteren herkesten Rabbim razı olsun . Allah bir daha yaşatmasın yaşatırsada fikren de olsa karşı olan ve dur diyenlerden eylesin.

15 Temmuzu bir ayrışma ve kutuplaşmaya dönüştürmek yerine bugün bizlerin rahatlığı için kendini feda eden şehitlerimizi andığımız ve millet olmak için daha sıkı sarıldığımız bir destan günü olarak hep beraber olalım.

Unutmayın ki plan yapanların Çanakkale’de de, Kurtuluş Savaşı’nda da, 15 Temmuzda da unuttukları milletin inancı ve azmiydi. Bu güçlü millet dün de bugün de yarında kendisini yok sayanlara geçit vermemiştir vermez ve vermeyecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

48