Reklam
Reklam

SİZ HİÇ NEŞET DİNLEDİNİZ Mİ?

Deniz PEKER

Deniz PEKER

Önce 1938 yılında Kırşehir’in Kırtıllı Köyünde doğacaksın. Muharrem Ertaş gibi bir babaya sahip olacaksın, ilk duyduğun ses babanın ve bağlamasının sesi olacak.

 

Küçük yaşta öksüz kalıp, 5 ila 12 yaşları arası düğünler de köçeklik yapacaksın.

Abdal Aşireti gibi bir aşiretin mensubu olduğun için dışlanacak hor görüleceksin. Üstelik köçeklik yaptığın için ikinci bir dışlanma yaşayacaksın.

 

Ama bunların yanında küçük yaşta ritim duygun gelişmiş ve düğün repertuarın erken yaşta artmış olacak.

 

Bitti mi? Hayır Tabiki!…

 

Baban askerlik görevi için evden ayrılacak, bu yüzden de geçim sıkıntısı yaşamaya başlayıp evi geçindirmek için çalışmaya başlayacaksın. Yaşadığın köyden elinde sazınla çıkıp, bir akraban ile 10-15 köyü günlerce gezip dileneceksin.

 

Sonrasında bunca şeyi sadece 12 yıla sığdırıp darbuka ardından cümbüş ve keman çalmaya başlayacak, babanın bıraktığı tek şey olan çalgı takımıyla 12 yaşında çevre köylerin düğünlerinde artık çalgıcı sıfatı kazanacaksın…

 

Babandan bağlama çalmayı öğrenen, Hacı Taşan’ın ‘’Yurttan Sesler Programı’’nda çalıp söylediğini duyacak, onun çaldığı Ankara Radyosuna gideceksin. Yaşının küçük olmasından dolayı geri çevrileceksin.

 

14 yaşında cebinde ki 25 lira ile Kırşehir’den İstanbul’a diye yola çıkacak fakat Ankara’ya kadar gidebileceksin.Daha sonra otobüs muavinlerine sabaha kadar bağlama çalma karşılığında İstanbul’a gidebileceksin.

 

Maceralar burada bitmeyecek tabiki bir sürü şey gelecek başına içkili mekanlarda çalmaya başlayacaksın bu arada mutsuz bir evliliğin olduğu için alkolik olacaksın, bir mekanda çalarken parmağın tutmayacak. Diğer bir zaman da ise plak kaydı sırasında tamamen çalamaz hale geleceksin.

 

Bunun üzerine hastaneye kaldırılıp uzun bir tedavi göreceksin,yetmeyecek Almanya’ya gidecek tedaviye devam edeceksin. Abinin isteği ve çabasıyla oraya yerleşecek ve yaşamaya başlayacaksın. Memleket hasretiyle yüreğin kor olup kavrulacak.

 

 

Belçika,Fransa,Avusturya,İsveç,Danimarka ve İsviçre’de düğünlerde çalacaksın ve konserler vereceksin.

Böyle uzayıp gidecek hayatın her adımında yokluk, yoksulluk, geçim sıkıntıları, hayallerin, hedeflerin, bazen kapılar kapanacak yüzüne bazende sonuna kadar açılacak…

 

Ama sen yılmayacaksın, üretecek sunacaksın. Belki içindeki fırtınaları sessiz çığlıklarını duymayacaklar, sen sonunda arkanda bir ‘’Leyla’’lar ordusu bırakacaksın.

 

Yeri gelecek;

Gönül Dağı’yla yüreklere vuracak.

 

Yeri gelecek;

Ahirim Sensin’le aşka aşkını söyleyeceksin, kabul görmeyen aşkını babanla aranı bozan aşkını anlatacaksın her bir dize de her bir notayla vuracaksın yüreklere…

 

Yeri gelecek;

Ah Yalan Dünya ile bu dünyanın yalan olduğunu anlatacaksın..

Cahildim dünyanın rengine kandım, Hayale aldandım boşuna yandım diyeceksin…

 

Ölsen bile Koskocaman bir ‘’NEŞET’’ olacaksın..

 

Bu Dünya da para da yalan, pul da yalan, malda yalan mülkte yalan, şöhret de yalan…

 

Bu ”Dünya” da her şey herkes biraz ‘’NEŞET ERTAŞ’’ aslında…

 

 

 

 

Bir ve  Bütünde kalmak dileğiyle..

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ŞAKİRE ÇAY YOK - 3 Kasım 2017
DEVLET BABA - 13 Ekim 2017
SON FIRÇA - 20 Eylül 2017
SİHA - 13 Eylül 2017
SENDEN ”GANDHİ” OLMAZ - 26 Ağustos 2017
”Toplu Taşıma”yın - 16 Ağustos 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.